středa 18. listopadu 2015

Pamatuju si vás všechny

                                  
Staré domy mají kouzlo, kterému člověk snadno propadne. Skrývají v sobě romantiku i drsnost. Nabízí výzvu - sprav mě, nastěhuj se a žij.


Jeden takový dům koupili manželé Gardar a Katrín s kamarádkou Líf. Ta nedávno ovdověla a plánovaná rekonstrukce by ji mohla přivést na jiné myšlenky.
Mladí lidé se rozhodnou, že si dům, který leží ve fjordech, zajedou prohlédnout. A od té chvíle se začnou dít podivné věci. Vypadá to, že v domě straší. Z ničeho nic se na podlaze objevují mokré šlápoty. V domě i kolem něj jsou mořské mušle a někdo přinesl i kříž z hrobu. Jenže kdo by to mohl být, dům i okolí je opuštěné a kromě Gardara s manželkou a Líf tam nikdo není. Pomoc si nezavolají, protože se jim záhadně vybíjejí telefony. Nezbývá, než se věci podívat na kloub. Třeba tomu záhadnému chlapci, kterého Katrín několikrát viděla...

Ve stejné době, ale na opačné straně od záhadného domu, je vyšetřováno podivné vloupání. Někdo se dostal do místní školky, kterou zničil. Případu se ujímá policistka Dagný, jíž sekunduje psychiatr Freyr. Zjišťují, že vandalismus má souvislost s událostmi, jenž se udály před mnoha lety. Současně se do případu zaplétají i podivná úmrtí osob, které kdysi do školky chodily. Pro Freyra je to o to těžší, protože se ještě nevyrovnal se zmizením svého malého synka. Tím víc je to pro něj bolestnější, protože i chlapcova kauza nějakým způsobem souvisí s jejich případem.

Nitky případu jsou spletité a vedou nejen hluboko do minulosti, ale také k onomu tajemnému domu. Jak to všechno spolu souvisí? Dagný a Freyr před sebou mají těžké chvilky, u kterých se pořádně zapotí. A vězte, že vy se při čtení budete potit taky. Strachem i hrůzou.

Yrsa Sigurdardóttir známe z detektivních příběhů, v nichž hlavní roli hraje advokátka Tóra. Tentokrát nám nabízí příběh trochu jiný. Mrazivý, tajemný a děsivý. Že tam není Tóra? Nevadí. Snadno si oblíbíte i Dagný a Freyra. Oba jsou pro svou práci zapálení, houževnatí a řádně to mezi nimi jiskří. Autorka rozehrává nejen pracovní linii jejich vztahu, ale také tu osobní. Tu, která každou detektivku dokáže polidštit.

Radím vám, najděte si jedno volné odpoledne, večer nebo rovnou celý den. Tenhle děsuplný román si zaslouží jeden dlouhý čtecí maraton. Pak se budete bát tak, jak si o to knížka říká. Scény z domu vás odrovnají. Máte-li sklep, asi do něj nebudete chtít jít sami. A jestli vaše nervy jsou z ocele, možná vám je trochu natrhne informace, že příběh vychází ze skutečných událostí.

Moje oblíbenkyně Yrsa (říkám jí takhle domácky, protože vyslovit to její příjmení je fakt za trest :-)) mě nezklamala ani tentokrát. Je vidět, že psát umí, bez zbytečného natahování a s pořádnou dávkou fantazie, která je u takových knih třeba. Nechte se tedy pozvat na mrazivý Island, tajuplný kout Země. I když to na první pohled vypadá, že je zde život klidný, tento román vás vyvede z omylu.

(Za recenzní e-book děkuji nakladatelství Metafora)


Žádné komentáře:

Okomentovat