pondělí 27. ledna 2014

Otázka za deset


Před dvěmi lety jsem četla knížku, která mě naprosto uchvátila. Jeden den od Davida Nichollse. Takže jsem zajásala, když jsem zjistila, že u nás byly vydány další dvě: Otázka za deset a Záskok.
Záskok jsem zahlídla v knihkupectví, Otázku za deset jsem si půjčila u nás v knihovně.
Obálky obou knih jsou ve stejném stylu jako u knížky Jeden den. Jednoduché, ale přitom nápadité a vkusné.
Otázka za deset nás zavádí do Velké Británie 80. let. Brian Jackson žije v malém městečku pouze s matkou, otec zemřel v mladém věku na infarkt. Brian se chystá odjet studovat na vysokou školu. Moc sebevědomí nemá, někdy se chová jako slon v porcelánu. Své chování se snaží vyrovnat humorem, ale moc mu to nejde. Když se zamiluje do spolužačky Alice Harbinsonové, před kterou se nejprve pořádně ztrapní, přihlásí se, stejně jako ona, do soutěžního vědomostního kvízu. Jeho otec tyhle soutěže miloval a Brian si vzpomíná, jak spolu u televize odpovídali na otázky. Takže průpravu by měl, teď ještě zapůsobit na Alici. :-).
Celá knížka je hodně vtipná, někdy je toho humoru až moc. Brian mi hodně připomínal Adriana Molea. (Ti dva by si určitě rozuměli :-)). 
Znáte ten pocit, kdy je vám trochu jakoby stydno za někoho jiného? Držíte mu palce, aby se neztrapnil nebo něco nezkazil a pak, když se tak stane, jenom bezmocně přivíráte oči, protože s tím nemůžete nic udělat? Tak takhle jsem to měla při čtení Otázky za deset. Brian mi ze začátku přišel vtipný a milý, ale pak už jsem si říkala, že by měl trochu zvolnit a nebýt vtipný za každou cenu. Vykašlat se na Alici, která si s ním jen pohrávala. Jenže komu není rady..... :-).
Pokud čekáte romanci ve stylu románu Jeden den, tak budete zklamáni. I když je Brian zamilovaný, jen o lásce to není. Jedná se o vtipné retro z vysokoškolského prostředí zasazené do 80. let 20. století.
Humor ve stylu Adriana Molea, spousta kvízových otázek a bohémský studentský život - to je Otázka za deset.

1 komentář:

  1. Tenhle autor na mém to-read seznamu suverénně obsazuje přední příčky. K jeho knihám jsem se ještě nedostala, ale rozhodně to mám v plánu. Super recenze! :)

    OdpovědětVymazat