středa 12. září 2012

Děsivé splynutí - Vidím to, co vrah

Vee je sedmnáct let, žije s mladší sestrou Mattie a otcem, který pracuje jako lékař a na své dospívající dcery nemá příliš mnoho času. Matka dívek zemřela, když bylo Vee dvanáct let. Dívka se tak musí sama potýkat s problémy běžného teenagerského života. Je tady však ještě jedna věc. Vee trpí narkolepsií, kterou zdědila po své matce. Laicky řečeno, když to na ni přijde, a je jedno kde, usne a spí. Během spánku se Vee ocitá v tělech jiných lidí. Jednou se octitne v těle vraha. Jeho očima se právě dívá na svou mrtvou spolužačku a kamarádku své mladší sestry. Vrah smrt naaranžoval jako sebevraždu. Protože mrtvá dívka měla osobní problémy, všichni této verzi věří. Jediná Vee zná pravdu, ale nemůže ji nikomu říct, protože by se jí všichni vysmáli. Celou školu ovládl strach, další dívka je nalezená mrtvá a protože i ona patřila do okruhu přátel Mattie, má Vee o svou mladší sestru vážné obavy. Přemýšlí, jestli má po vrahovi pátrat sama nebo vyšetřování nechat na policii.
Tento příběh je první ze série Děsivé splynutí. Je to psychothriller pro náctileté, trochu mi připomněl kdysi oblíbené Stopy hrůzy.:-)
Je fakt, že jsem měla dva tipy na vraha a ani jeden mi nevyšel, i když jsem byla hodně blízko. A to mám na thrillerech ráda, když autor dokáže čtenáře rafinovaně navést na falešnou stopu. Co se mi na tomto románu líbilo, byly vzpomínky na zemřelou matku. Tedy způsob, kterým Vee vzpomínala - pouštěla si matčina oblíbená CD (muzika hudebního stylu grunge je blízká i mně, proto jsem zaplesala, když byla v knížce zmíněna má oblíbená kapela Pearl Jam). Co se mi nelíbilo - přílišná volnost obou sester, která pramenila z pracovní vytíženosti jejich otce. Takže mladší sestra (15 let) vesele pila alkohol a pařila na večírcích. Nemají v USA pití povoleno až od 21 let? Doufám, že si z toho mladí čtenáři nebudou brát příklad :-). 
Tato kniha je určena především náctiletým milovníkům napětí, tentokrát není hlavní hrdinka ani upírka, vlkodlačice či cyborg, ale obyčejná dívka s neurologickou poruchou - dobrý nápad a osvěžení po všech těch nadpřirozených bytostech. 
Podle mě se povedla i obálka, líbí se mi "ošoupanost" na okrajích. Kapesní formát ocení čtenáři, kteří neradi sahají po těžkých bichlích nebo jsou zvyklí číst v dopravních prostředcích.

(Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Fragment)

Žádné komentáře:

Okomentovat